A polihisztor szót először magyar órán hallottam. Vagy fizikán. Vagy rajzon. Nem is tudom. Mindenesetre azon a bizonyos magyar, vagy fizika, vagy rajzórán értettem meg a jelentőségét: ezek az emberek szinte minden tudományterületen hatalmasat alkottak. A magyar nyelv értelmező kéziszótára szerint a polihisztor egy egyetemes tudású, a tudomány sok ágában kiváló és tevékeny személy. Hogy lehetséges az, hogy mára mégis, mintha eltűntek volna…

Azt hiszem, nyugodtan leszögezhetjük: azért, mert a tudomány akkora fejlődésen ment keresztül az utóbbi évszázadban, hogy manapság lehetetlen volna mindenből olyan korszakalkotó felfedezéseket tenni, mint a reneszánsz vagy az újkor idején. Így a szó klasszikus értelmében véve a 21. századra a polihisztorok ideje lejárt. De elavulttá tud-e válni az átfogó tudás birtoklásának fontossága egy olyan társadalomban, ahol a legértékesebb dolog az információ? 

Szerintem nem. 

Épp ezért más megközelítésből szeretném górcső alá venni a szóban forgó szerepkört. Úgy vélem, polihisztornak lenni sokkal inkább attitűd, mintsem különböző szakterületek Nobel-díjainak bezsebelése. Ha egy picit katolikus szemüveggel nézem, sokszor eszembe jut a talentumokról szóló történet, melyben a szolgák rengeteg pénzt kapnak azzal a céllal, hogy felhasználják. 

Nem lehet, hogy csak egy valamiben vagyunk tehetségesek. Sok értéket kaptunk, felelősek vagyunk érte és kötelességünk ezeket használni. Nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy csak egy valamiben legyünk jók. 

„Polihisztorokból szakemberek, szakemberekből szakbarbárok lettünk… ez nem a jó irány, Kollégák” – mondta egy egyetemi tanárom. Tökéletesen egyetértek vele. Bizonyára nem mi leszünk a következő Leonardo da Vincik, de nem is feladatunk annak lenni.

 A szemléletmódot viszont megtanulhatjuk. 

Lehetünk modern polihisztorok!

Felismerhetjük, mennyire fontos az általános műveltség, hogy elengedhetetlen ismereteink folyamatos bővítése. A specializációkon túl az átfogó tudás birtoklása. Tudatosítsuk magunkban, hogy amennyiben több tudományterület ismereteit használjuk fel problémáink megoldására, egy sokkal egyedibb és átfogóbb  választ adhatunk a jelen kihívásaira. Mindezek mellé természetesen alázatosnak is kell lenni. 

Nekem az a tapasztalatom, hogy ha valaki sokat tud, akkor tudja azt is, mennyire keveset tud igazán. Ne féljünk tehát a hiányosságainktól sem. Ismerjük fel őket, hallgassuk meg a kritikákat és épüljünk belőlük. Talán egy nap pont az lesz a legnagyobb erősségünk. 

Merjünk kilépni a komfortzónánkból is! 

Érdekel egy adott szakterület? Nosza, vágj bele! Sosincs elég késő a tanuláshoz. Mélyítsd el ismereteid szakképzések segítségével, engedd meg magadnak, hogy az eredeti szakmádtól eltérő területen is alkoss. Élvezd a tanulás folyamatát. Hidd el, ha azt saját szórakozásból – és nem kényszerből – végzed, sokkal könnyebbé válik majd. 

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Ajándékba adni egy fél gyermekkort – Ma van az anya nélkül nevelkedő gyermekek világnapja

2024. May 06.|0 Comments

Országszerte csaknem kétezer gyerek él állami gondozásban, akik számára minden nappal csökken az esélye annak, hogy családra találjanak. Az örökbefogadó szülők többsége csecsemőt, esetleg annál valamivel idősebb gyermeket szeretne. De mi történik a nagyobbakkal? És mire számíthat az a szülő, aki egy iskoláskorú gyereket vesz magához? Erről mesél B. Eszter, aki férjével hét éve döntött egy akkor kilenc éves kislány örökbefogadása mellett.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu