MILYEN NŐ AZ ILYEN, aki a karrierjét előbbre helyezi a gyermekénél? Nem alkalmas anyának? Miért nem a háztartást vezeti? Csak a bölcsinek/ovinak szült? Vagy a CSOK miatt? 

MILYEN FÉRFI AZ ILYEN, aki nem a karrierjére koncentrál? Férfi egyáltalán, ha nem ő keresi a pénzt? Komolyan, a nőnek kell ellátnia még a családot is?

Nem tudom, neked mi az első gondolatod a férfiak GYES-re menésével kapcsolatban, de merem azt feltételezni, hogy az emberek többsége a fenti mondatokból mazsolázna – a rendkívül konzervatív emberek biztosan. Sokáig én is értetlenül álltam a kérdéskör előtt, s a mai napig nem gondolom azt, hogy egészen kiforrott a véleményem. Nem is lesz mindaddig az, amíg személyesen benne nem leszek egy ilyen dilemmában. 

Az elmúlt napokban viszont beszélgettem egy ismerősömmel, ahol közös gondolkodásunk eredményeként új szempontokat fedeztünk fel. Így jöjjenek a pro-contra érvek a férfiak GYES-re menése mellett.

PRO#1 

Ha a férfi is elmegy bizonyos időre GYES-re, akkor a nőnek nem kell annyira feladnia a karrierjét, mivel csak véges, belátható ideig lesz távol az irodától, mintha egy féléves fizetés nélküli szabadságra menne. A csere nem jelenti azt, hogy egy újabb fél/egy év után ne tudnának újra szerepet cserélni és ne tudna a nő ismét gyesre menni (a magyar jogszabály nem tiltja, hogy 3 éven belül a nő újra igénybe vehesse a GYES-t*.

PRO#2 

Anya könnyebben visszatalál a többi szerepéhez, maradhat nő és önmaga is az anya feladatköre mellett. Illetve a rövid megszakítás miatt, talán nagyobb lesz a motivációja több gyermek vállalására.

PRO#3

A férfiaknak egy féléves GYES olyan, mintha egy féléves fizetés nélküli szabadságra mennének, megszakítva ezzel a 40 év monotonitást a munka terén. Azáltal, hogy a férfi fél évig otthon van a gyerekkel, könnyebben kapcsolódhat hozzá. Sőt, a szülők akár az életközepi válságot is elkerülhetik a kisebb szünetek és pihenés következtében.

PRO#4

Az apáknak jobban bele kellene vonódniuk a nevelésbe a szigor, a fegyelem, a tartás, a határozottság, a becsület megtanítása miatt.  Sok fiatal anyuka szokta mondani, hogy nincs szexibb egy férfinál, foglalkozik a gyermekeivel.

PRO#5

Ha a nő jobban keres, mint a férfi, akkor pénzügyileg is megéri egy ilyen rövid szerepcsere közöttük. 

CON#1 

Hogyan tud a férfi férfi, a nő nő (anya) maradni mikor a hagyományos szerepeiket gyakorlatilag kicserélik? Fontos, hogy mindkettejüknek egészséges önbizalma legyen.

A férfi nem csak attól férfi, hogy pénzt keres, hanem attól is, hogy a gyermekeire odafigyel és őket neveli. 

CON#2

Mindemellett elengedhetetlen, hogy a nő elismerje a férfit teljes értékű férfinak még úgy is, hogy abban a rövid időszakaszban éppen nem ő tartja el a családot.

Fontos az is, hogy fordított felállásban a nő otthon meg tudjon maradni nőnek, aki a férjére támaszkodik, anyának, aki gondoskodó és lágy, és legalább annyira kivegye a részét a házvezetésből és gyermeknevelésből, amennyire ő ezt elvárná a férjétől fordított helyzetben.

CON#3

Sok pszichológus részletezi, hogy mekkora szerepe és fontossága van a későbbi kötődések és kapcsolódások kialakulásában annak, hogy az anya a gyermek első pár hónapjában, évében mennyi időt tölt a kicsivel. Sokan félhetnek attól, hogy amennyiben az anya fél év után kevesebb időt tölt a gyermekével, az kihatással lesz a felnőttkorára. Ennek alátámasztásához mindenképpen javaslom pszichológusok, szakértők véleményének kikérését, hogy az esetleges sérülés elkerülhető legyen.

A GYES a magyar gyakorlatban valójában a végtelen lehetőségek tárháza.

Lehetőség apának, nagyszülőnek. Nem úgy kell felfogni, mint egy kötelező érvényű szabályt, ami lekorlátoz, hanem mint egy opciót, amit ki lehet használni az adott család adott élethelyzetébe illeszkedő legjobb formában. Érdemes megnézni a munkahelyek kínálta lehetőségeket is, hiszen egyre több cég biztosít az apáknak is hosszú fizetett szabadságot, ami szintén segít a családi egyensúly létrehozásában és fenntartásában.

Fontos, hogy erről a lehetőségről már egészen fiatalon mindenki tudjon, hogy ezzel is alkalmat és teret adjunk az erről való gondolkodásnak. Ezáltal a lányok már egészen korán, akár gimnáziumban tisztázhatják magukban, hogy a gyermekvállalás nem egyenlő a karrier feladásával, vagy akár 10-15 éves szüneteltetésével. A fiúk hasonlóan rádöbbenhetnek, hogy ők is jobban kivehetik a részüket a családi életből és a gyermeknevelésből, sőt, akár a karrierüket is ennek megfelelően irányíthatják. 

Záró gondolatok

Nem azt mondom, hogy én így fogom csinálni, sőt! Lehet, hogy abban egyezünk meg a férjemmel, hogy fél/1 évente cserélünk, aztán mégis annyira teljesnek érzem magam otthon, miközben „csak” a gyerekkel, családdal, házvezetéssel foglalkozom, hogy nem is szeretném, ha felcserélődnének ezek a szerepek. Ezt a pár gondolatot csupán arra szántam, hogy felnyissam a szemünket a lehetőségre, amely karnyújtásnyira van tőlünk, és sokak gyermekvállalási félelmében egy megoldást nyújthat. Lényeg, hogy egy egészséges és boldog családot alkossunk, ahol a gyerekek érzelmi és fizikai biztonságban nevelkedhetnek, hiszen a család a társadalmunk legfontosabb építőköve. 

*1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról, III. Fejezet: Gyermekgondozási támogatások 20. §)

One Comment

  1. Kondorossy Zsófia 2024.04.19. at 09:42 - Reply

    Nagyon jó cikk! Gondolatébresztő. Teljesen egyet ertek avval, hogy a GYES egy sokfélle módon használható lehetőség anyának, apának, nagyszülőknek.

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

A másik ajándékává válni

2024. May 01.|0 Comments

Bizony, mi mindannyian Isten megismételhetetlen, gondosan megalkotott ajándékai vagyunk, ami óriási áldás, de egyben felelősség is. De jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet ajándékká válni a mindennapokban?

Spotify vs. koncert – a tökéletes hangzás nyomában

2024. April 30.|0 Comments

Legyen szó komoly- vagy könnyűzenéről, a különféle streamingoldalaknak köszönhetően ma már ingyen vagy egy csekély összegért minden csak egy gombnyomás kérdése. Akkor miért van az, hogy egy-egy koncertre hamarabb fogynak el a jegyek, mint a kenyér a Sparban? Miért jó pénzt és energiát áldozni valamire, aminek a minősége kérdéses?

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu