Karikó Katalin magyar Nobel-díjas élete példa lehet számunkra. A következő  cikkben mesél a fiatalkoráról, kudarcairól, a munka és családalapítás közötti egyensúly megteremtéséről, édesanyjával, férjével és lányával való kapcsolatáról.

Karikó Katalin kapta meg 2023-ban a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat a nukleozid bázismódosításokkal kapcsolatos felfedezéseikért, amelyek lehetővé tették a COVID-19 elleni hatékony mRNS-vakcinák kifejlesztését. Nagyon fontos számára a családja és a karrierje egyaránt. Ezért küldetésének érzi, hogy mindkettő vonatkozásában bátorítsa és inspirálja a nőket. 

Nőként hogyan áll hozzá a karrierhez és a családalapításhoz?

Hiszem, hogy életed első 14 éve, a génjeid, a szüleid, a tanáraid, a barátaid formálnak téged azzá a személyiséggé, aki leszel. Nőként és anyaként mindig próbálom elmondani a tudós nőknek, hogy nem kell választani a családalapítás és a karrier között. Mindkettőt megteheted. Nem kell túlságosan asszisztálnod a gyerekedhez. A gyermeked mindig figyelni fog téged, és végső soron ez számít: a példa, amit mutatsz számára.

A lányom látta, hogy milyen keményen dolgozom. Többek között ez a példa segítette őt ahhoz, hogy kétszeres olimpiai bajnok legyen. A neve fel van tüntetve a Hírességek Csarnokában.

Engem eddig sokan csak úgy ismertek, mint “Susan anyukája”. Most, hogy többször eljött velem a díjátadó ünnepségre, őt mutatták be úgy, mint “Kati lánya”. Szokatlan élmény volt. 

Milyen hatással voltak rá a szülei?

Édesanyám, aki 2018-ban hunyt el, mindig figyelte, hogy ki kapja a következő Nobel-díjat. Néha mondogatta nekem: “Ó, a jövő héten bejelentik, talán te kapod meg.” Kinevettem, én még csak nem is voltam professzor, nem volt kutatói csapatom. Erre édesanyám azt mondta: “Igen, de tudod, te olyan keményen dolgozol.” Dehát minden tudós nagyon keményen dolgozik…

Voltak hullámvölgyek az életében?

Voltak kudarcok az én életemben is. Tíz évvel ezelőtt kirúgtak és nyugdíjba akartak kényszeríteni. Ekkor a férjem támogatott engem. Amikor fontolgattam, hogy vajon az otthonomtól több száz kilométerre levő BioNTech-e a megfelelő hely számomra, akkor azt mondta: “Csak próbáld ki, és én gondoskodom róla, hogy ne bánd meg.” Visszatekintve az életemre, a férjem bátorított végig, hogy menjek, és így kilenc évig ingáztam az otthonom és Németország között. Itt végeztem el azokat a kísérleteket, tulajdonképpen saját kezűleg. 58 éves voltam és még mindig plazmidokat tenyésztettem és sejteket etettem.

Mit tanácsolna a mai fiataloknak?

Amikor 16 éves voltam, elolvastam Hans Selye könyvét. Az volt a fő üzenete, hogy olyan dolgokra kell koncentrálni, amelyeken változtatni tudsz. Sok fiatal feladja, mert látja, hogy a barátai vagy a kollégái előrébb tartanak, és úgy tűnik számukra, hogy ők kevesebbet dolgoznak, mégis magasabb fizetést kapnak és előléptetik őket. Ha erre koncentrálsz, az elveszi a figyelmedet arról, amin változtatni tudsz. Amikor engem elbocsátottak, nem azzal töltöttem az időmet, hogy sajnálkozzak, és azt mondogassam, hogy “Miért pont én?”. Minden energiádat arra összpontosítsd, hogy azt keresd: Mi a következő, amit megtehetek?

Azt tanácsolom, hogy ne rágódjunk a problémákon: Azokra a dolgokra kell fókuszálni, amelyeken változtatni lehet. 

Cikk forrása: ITT!

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!

Mit tanít nekünk a Dűne?

2024. April 22.|0 Comments

A Dűne világa egészen varázslatos és tanulságokkal teli, és nem csak Timothée Chalamet miatt érdemes elmerülni abban. A Föld napja alkalmából ajánló következik.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu