A minap belenéztem a tükörbe, és felfedeztem a nyakamon az első két ráncot. 

Éppen igazolványképet mentem csináltatni és beugrottam az intézmény mosdójába a tükör elé, hogy megigazítsam a hajamat.

Letekertem a nyakamról a sálat a benti meleg miatt, és akkor feltűnt életemben először a két árok a nyakam bőrén. Ebben a mosdóban mások voltak a fények, mint otthon.

Eddig nem vettem még észre magamon semmi ilyet.

Huszonhét éves vagyok. Még egyáltalán nem öreg, de már annnnyira nem fiatal.

Hogy mennyire nem? Például annyira már nem, hogy a párnahuzat csíkjai eltűnjenek reggel az arcomról. Megesik, hogy a munkába is magammal viszem őket.

Ahhoz se vagyok már túl fiatal, hogy ne jelenjenek meg  az első ősz hajszálaim.

Ha észreveszek belőlük egyet-egyet, akkor mindig módszeresen eltüntetem őket.

Én nem szeretném, hogy látszódjanak. 

Elgondolkodtam néha már azon is, hogy vajon hol fognak megjelenni az első ráncaim?

A kezemen? Az arcomon? 

Néztem a nyakamat. Lehet, hogy csak elaludtam. Hajlítgattam, mozgattam, figyeltem, hogy mi okozza rajta ezt a két barázdát. Észrevettem, hogy a bőr kicsit megtört ott, ahol megjelentek. 

Tehát attól alakulhattak ki, ahogy természetes módon néha előrehajtom a fejem.

Olyanok voltak, akár a mosolyráncok.

Csak eddig ezek még nem látszottak. 

Megérintettem a bőrömet, megsimogattam. Ez még mindig én vagyok. A tekintetem rásiklott a nyakamon lévő anyajegyemre, ami négyéves korom óta ott van középen, elöl. Az ismerős jel kicsit megmosolyogtatott.

Ismét átsimítottam a két, hosszanti barázdát. Aztán visszavettem a sálamat és kimentem a mosdóból.

Nem éreztem magamat traumatizálva, pedig a változások láthatóan elkezdődtek. Mindenkinél elkezdődnek. Itt döbbentem rá, ennél a pontnál, hogy életünk túlnyomó részét (ha az nem lesz túl rövid), “öregedve” töltjük el.

Nagyon vékony az a plató, amin egyensúlyban ingázunk fiatalság és korosodás között. A biológiánk minden nap halad előrefelé. Mindig, egy picit.

Otthon kaptam néhány anyai tanácsot arról, hogy most már el kell kezdeni kenegetni magamat, volt szó felületes és mély ráncokról, én pedig sóhajtva nyugtáztam, hogy akkor ez is az életem részévé válik lassan.

Ismét megnéztem a vonalakat magamon. Visszagondoltam arra, ahogy először találkoztam ezekkel a változásokkal. 

És az emléktől boldog lettem. Mert az első reakcióm a tükör előtt nem a pánik volt. Nem a szörnyülködés. Nem a nemtörődömség. Hanem a szeretet.

Nem tudtam felkészülni erre a pillanatra, bár sejtettem, hogy eljön. De tudtam szeretni magamat akkor is, amikor számomra teljesen újkeletű dolgok történtek velem.

Jó érzés volt megsimogatni őket. Jó érzés volt, hogy a felfedezés után csak  bólintottam egyet és visszatekertem a sálat a nyakam köré.

“Naponta kell kenegetni”,

Lehet, hogy minden nap törődsz a bőröddel, de vajon a napi bőrápolási rutinodnak része az önszeretet?

Tudod-e a váratlan és akár fájó változásokat megérinteni a testeden?

Tudod-e magadat észrevenni a nem kívánt jelek mögött? 

Látod-e a tested, szereted-e ugyanazt az embert, aki mindig is voltál, vagy és leszel?

Jól tudod-e fogadni az idő ketyegését? 

És vajon én? Most először kellett átgondolnom, hogy mennyire tudom ebben a folyamatban kísérni magamat.

Kedves Olvasó, nézz ma a tükörbe, és simítsd meg az arcodat. Ez te vagy. A te bőröd. Mindenhova elkísér, beburkol, óv, véd, veled van. Az öregedés ellenszere pedig az a kéz, amelyik szeretettel tudja megsimogatni: makulátlanul vagy hibákkal, az alattomosan bujkáló vagy az egyre jobban kérkedni vágyó ráncokkal együtt is.

Ha ezt beleteszed a napi rutinodba, akkor ahányszor a tükörbe nézel, hidd el, látod majd, hogy nem fogott rajtad az idő vasfoga.

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!

Mit tanít nekünk a Dűne?

2024. April 22.|0 Comments

A Dűne világa egészen varázslatos és tanulságokkal teli, és nem csak Timothée Chalamet miatt érdemes elmerülni abban. A Föld napja alkalmából ajánló következik.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu