A Borscs az a leves, amelyet szinte minden gyerek, akinek moszkvai származású az anyukája, rendszeresen megtalál az étkezőasztalon.

Természetes, hogy szereted, főleg, mert édesanyád főzte. Aztán ahogy nősz, rájössz, hogy ez a különleges, lilásbordó színű leves másoknak nem is olyan természetes – akik nálunk jártak, sorra kezdik elkérni a receptet, esetleg utalnak rá, hogy legközelebb, mikor átjönnek, szívesen ennének megint borscsot. 

Érdekesség, hogy az itthon „orosz céklalevesként” emlegetett és alapvetően orosz nemzeti ételnek tartott leves egyébként ukrán eredetű, de számos szláv nép körében elterjedt – így az oroszoknak, lengyeleknek, fehéroroszoknak, litvánoknak mind-mind van saját borscs receptjük. 

Én most a mi családi receptünket osztom meg Veletek – elfogultságból persze azt kell mondjam, hogy mind közül a legjobbat. 

Приятного аппетита! ?

Recept 

Hozzávalók:
  • 1 kg marhahús (szegy vagy oldalas)
  • 3 db közepes méretű sárgarépa
  • 4 db közepes cékla
  • 2 db közepes krumpli
  • 2 fej hagyma
  • 1 kisebb fej káposzta (fehér)
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • 2 csokor petrezselyem zöldje
  • 1 petrezselyemgyökér
  • 1 zeller
  • 100 g paradicsompüré (konzerv)
  • 1 ek cukor
  • 2 ek almaecet
  • 1,5 ek liszt
  • babérlevélÍÍÍ
  • só, bors 
Elkészítés:
  1. A húst felöntjük 3-4 liter hideg vízzel, feltesszük főni. Hozzátesszük a zellert és a petrezselyemgyökeret. Forrástól számított 1,5-2 óráig hagyjuk kis lángon főni. 
  2. Közben apróra vágjuk a hagymát, és felszeleteljük, vagy nagylyukú reszelőn lereszeljük a répát és a céklát. Forró olajon megpirítjuk először a hagymát, majd ha az elkezd barnulni, hozzátesszük a répát és a céklát is. 5-8 percig pirítjuk. A zöldségeket ezután összekeverjük 1,5 kanál liszttel, azzal együtt karamellizáljuk kis ideig, és ízlés szerint sózzuk. 
  3. A zöldségekhez keverjük a paradicsompürét, majd levesszük a lángról, és félretesszük hűlni.
  4. Ha a hús elkezdett puhulni, kivesszük a fazékból a zellert és a petrezselyemgyökeret.
  5. A húsléhez hozzáadjuk a sót, cukrot, ecetet, borsot és a babérlevelet.
  6. Ezután mehetnek bele a fazékba a zöldségek is. 20-30 percig együtt főzzük a húst a répával és a céklával, közben kevergetjük, hogy a liszt ne csomósodjon össze. A húst 20-30 perc elteltével kivesszük a fazékból.
  7. Közben vékony csíkokra szeleteljük a káposztát, és apró kockákra vágjuk a krumplit. Miután kivettük a húst a fazékból, a káposzta és a krumpli kerül a helyére. 10 percig együtt főzzük az összes zöldséget hús nélkül.
  8. Eközben a húst levesszük a csontról, és 1,5-2 centis kockákra vágjuk. 10 perc után visszatesszük a levesbe. Felforrósítjuk, majd hozzátesszük a fokhagymát és a petrezselyemzöldjét a leveshez, 2 percig összeforraljuk, aztán levesszük a lángról a kész levest.
  9. Hideg tejföllel tálaljuk, mellé barna kenyeret kínálunk.

Kocsis Krisztina

Kép: Freepik

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!

Mit tanít nekünk a Dűne?

2024. April 22.|0 Comments

A Dűne világa egészen varázslatos és tanulságokkal teli, és nem csak Timothée Chalamet miatt érdemes elmerülni abban. A Föld napja alkalmából ajánló következik.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu