Elif Shafak török származású írónő több, mint 30 könyv szerzője. A Moly.hu-n  könyvei 76% és 92% között vannak értékelve. Nekem ez az első könyvem tőle, de nem ez lesz az utolsó. Hogy miért?

Röviden azért, mert pont a határán mozog a szórakoztató és szépirodalomnak. Könnyű olvasmány, mégis van mondanivalója, azt is mondhatnám, hogy tökéletes azoknak, akik vissza szeretnének szokni a rendszeres olvasáshoz. 

Ha finnyás olvasó lennék, megjegyezhetném, hogy Elif Shafak doktori címmel rendelkezik, három nyelven beszél, több országban élt és jellemző rá, hogy a könyveiben felhívja a figyelmet a női egyenjogúságra, az emberi jogokra, a yazidiak helyzetére, sőt török íróként még az örmény népirtásról is beszél. Igazából, pont az örmény népirtásról emlékezik meg az Isztambuli fattyú című könyvében. Hátterét ismerve tehát megbizonyosodhatunk arról, hogy az írónő tartalmat akar átadni fogyasztható köntösbe bújtatva. 

Mindig nehéz kérdés, hogy mennyit áruljunk el egy könyvről az ajánlójában. Én nem szeretem a spoilereket, de nehéz kacifántos mondatokba szedni a miértet, a cselekmény elmesélése nélkül. Ezért inkább összeszedtem egy listát, hogy mikor ajánlom: 

  1. Érdekel a történelem. 

A könyv bár a jelenben játszódik, több múltba vezető szál is van benne. Törökország történelméről is tanulhatunk általa, Isztambul múltjáról és főként az örmény genocídiumról.

 

  1. Foglalkoztat a nemzetek kollektív tudattalanja.

A könyv feszegeti az örökölt sors, a nemzetek kolletív tudattalanja kérdéskörét. Hogyan  hat az egyénre ma, amit az ősei cselekedtek? Egy idézet a könyből: “A múlt a jelenben él, őseink a gyermekeinkben élnek tovább.”

 

  1. Nem ijedsz meg a misztikumtól. 

A könyvben vallásos és agnosztikus szereplő is van. Fantasztikus vagy mágikus realizmus kategóriába nem sorolnám, de bizonyos nyitottság kell hozzá, ugyanis meg van fűszerezve egy kis misztikummal.

 

  1. Jártál Isztambulban. 

Nekem hozzáadott a könyvhöz, hogy áprilisban jártam Isztambulban, így az emlékeim is megelevenedtek a helyszínéül szolgáló városról. Ha még nem voltál, akkor remélem kedvet kapsz hozzá, nagyon klassz város! Nem mellesleg Shafak egyik kedvenc helyszíne, sokszínűsége miatt. 

 

  1. Szereted, ha van mondanivalója egy regénynek.

Alapértékekre akarja rávezetni az olvasót Shafak.

Több szempontot mutat be és  nem ítélkezik. Feltár, de nem válik szélsőségessé, a mérlegelést meghagyja nekünk. 

 

Összességében ez a könyv adni akar. Nekem adott. 

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Ajándékba adni egy fél gyermekkort – Ma van az anya nélkül nevelkedő gyermekek világnapja

2024. May 06.|0 Comments

Országszerte csaknem kétezer gyerek él állami gondozásban, akik számára minden nappal csökken az esélye annak, hogy családra találjanak. Az örökbefogadó szülők többsége csecsemőt, esetleg annál valamivel idősebb gyermeket szeretne. De mi történik a nagyobbakkal? És mire számíthat az a szülő, aki egy iskoláskorú gyereket vesz magához? Erről mesél B. Eszter, aki férjével hét éve döntött egy akkor kilenc éves kislány örökbefogadása mellett.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu