Magyarországon a hozzátartozók közötti erőszak áldozatai elsősorban a nők és a gyermekek.

Nagyon nehéz kilépni egy bántalmazó kapcsolatból vagy toxikus családi közegből. Sokan annyira megszokják a naponta történő megalázásokat, pofonokat, bántó megjegyzéseket, hogy nem tudatosul bennük, egy kapcsolat lehet más és van, aki szeretné, megbecsülné, a tenyerén hordozná őket. Miután (néha évekkel később) rászánják magukat, hogy véget vessenek ezen köteléknek, csapdában találják magukat, hiszen bántalmazójuk nem hagyja annyiban a dolgot, követi, a bejárati ajtónál várja őket, vagy más módon teszi pokollá az életüket.

Ezért fontos tisztában lenni a törvény által biztosított lehetőségekkel és azzal, hogy van kiút. 

Hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos cselekmény sokféleképpen megvalósulhat, lehet testi, érzelmi, vagy szexuális erőszak, de jelentkezhet passzív formában is, például anyagi jellegű kihasználásként vagy a bántalmazott személy másokkal való kapcsolatainak korlátozásaként is.

A távoltartás egy fajta kényszerintézkedés, amely során a hatóság a távoltartásra kötelezett számára előírja, hogy meghatározott ideig ne lépjen kapcsolatba egy bizonyos személlyel, ne tartózkodjon a közelében.  Három fajta távoltartás létezik, az ideiglenes megelőző távoltartás, a megelőző távoltartás és a távoltartás.

Az ideiglenes megelőző távoltartást a rendőrség jogosult elrendelni. Erre lehetőség van hivatalból (például ha kihívják őket és a helyszínen erőszakos cselekmények megalapozott gyanúja merül fel), vagy abban az esetben, ha harmadik személytől (például családsegítő szolgálat, gyámhatóság, háziorvos, gyermek tanára stb.) ilyen jelzés érkezik.

Ideiglenes megelőző távoltartás első körben 72 órára rendelhető el, ezt a bíróság jogosult meghosszabbítani.

A határozatot a bántalmazóval és a bántalmazottal is közölni kell és azt részükre át kell adni vagy kézbesíteni. Amennyiben gyermek szülője a bántalmazó, a távoltartás ideje alatt a kapcsolattartáshoz való joga szünetel, illetve köteles a közös lakást elhagyni. Szintén köteles a közös lakás elhagyására, ha a bántalmazott az ingatlan használatára a szívességi használaton kívül bármilyen más jogcímmel rendelkezik.

Megelőző távoltartás elrendelésére a bíróság jogosult polgári nemperes eljárásban az ideiglenes megelőző távoltartást elrendelő rendőrség vagy a bántalmazott kérelmére. A kérelemben fel kell tüntetni az indokokat, a tényállást, illetve a bántalmazó és bántalmazott kilétét. Az a bíróság rendelkezik illetékességgel, amelynek területén a bántalmazott életvitelszerűen tartózkodik. A bíróság köteles megkísérelni a felek meghallgatását.

A bíróság három nap alatt dönt ennek elrendeléséről és 2 hónap időtartamra rendelhető el az intézkedés. 

Mindkettő elrendelése után a kötelezett köteles távol tartani magát a bántalmazottól, annak lakóhelyétől vagy szokásos tartózkodási helyétől, köteles távol maradni az esetlegesen megjelölt más személyektől. 

A távoltartás egy kényszerintézkedés, amelyet a bíróság határozatban rendel el, mint az előzetes letartóztatás alternatíváját.

Ezt akkor rendeli el a bíróság, ha valószínűsíthető, hogy a bántalmazó újabb bűncselekményt követne el a bántalmazott sérelmére.

Ezen intézkedés a bántalmazó szabad mozgáshoz és tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozza. Előfeltétele a feljelentés megtétele és a folyamatban levő büntetőeljárás.  Elrendelése esetén, amennyiben a két fél lakóhelye azonos, a bántalmazó köteles a közös lakást elhagyni és nem térhet vissza. A bántalmazott munkahelyétől, oktatási intézményétől, illetve az általa egészségügyi kezelés miatt vagy vallásgyakorlás céljából rendszeresen látogatott épülettől is köteles távol maradni. Továbbá, telekommunikációs eszköz alkalmazásával sem léphet kapcsolatba. 4 hónap időtartamra rendelhető el, azonban lehet hosszabbítást kérni amennyiben a feltételek tovább fennállnak. Ennek megszegése járhat pénzbírsággal, bűnügyi felügyelet elrendelésével vagy letartóztatással. 

Nagyon fontos felismerni, ha akár minket, akár családtagunkat, akár egy távolabbi ismerősünket bántalmaznak. Kötelességünk segítséget nyújtani, mert senki se érdemli meg, hogy kihasználják, megalázzák. Ne hagyjuk, hogy a kisebbségi komplexussal rendelkező, zavart elmeállapotú bántalmazók nyerjenek, védjük meg tőlük áldozataikat és mutassuk meg nekik, hogy létezik alternatíva!

 

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Ajándékba adni egy fél gyermekkort – Ma van az anya nélkül nevelkedő gyermekek világnapja

2024. May 06.|0 Comments

Országszerte csaknem kétezer gyerek él állami gondozásban, akik számára minden nappal csökken az esélye annak, hogy családra találjanak. Az örökbefogadó szülők többsége csecsemőt, esetleg annál valamivel idősebb gyermeket szeretne. De mi történik a nagyobbakkal? És mire számíthat az a szülő, aki egy iskoláskorú gyereket vesz magához? Erről mesél B. Eszter, aki férjével hét éve döntött egy akkor kilenc éves kislány örökbefogadása mellett.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu