Vasalás, mosogatás, porszívózás: hétköznapi tevékenységek az észrevétlenség árnyékába bújva. 

Ma ünnepeljük a láthatatlan munka világnapját. A láthatatlan kifejezés arra utal, hogy az elvégzett munka nincs hivatalosan elismerve és nem számít bele a bruttó hazai termékbe (GDP). Pedig

ha összeszámoljuk, milyen sokrétűen tartjuk életben a mikrokörnyezetünket azzal, hogy felelünk a háztartásért, észben tartjuk a szülői értekezletet, gondozzuk a gyermekeket, idősebb hozzátartozókat és ellátjuk a háziállatot, azzal már önmagában kitöltöttünk egy teljes munkaidős állást.

Reproduktív munkát végezni sokszor hálátlan feladat és nem csak azért, mert ritkán jár érte köszönet, hanem mert egyenlőtlenül oszlik el a nemek között: jóval kisebb része terhelődik a férfiakra és nagyobb a nőkre, a KSH adatai szerint átlagban naponta 249 perc. Ez számokban azt jelenti, hogy 2009-10-ben a 15-84 éves nők 2,2-szer annyi időt töltöttek házimunkával, mint az ugyanebbe a korcsoportba tartozó férfiak.

Szögezzük le, a házimunka értéket teremt. Elősegíti a család optimális működését és teret ad az elsődleges családfenntartónak a produktív munka elvégzésére. A nők ezért sokszor részmunkaidős állást vállalnak, hogy időben odaérjenek a gyerekekért az óvodába, mások pedig egy időre kiszorulnak a munkaerőpiacról. 

Ugyanakkor vannak olyan példák is, akár az egyszülős vagy a kétkeresős családmodellben, hogy a nők azzal együtt látják el a háztartást, hogy megmarad a fizetett munkájuk. Silvia Federici, olasz társadalomtudós arra hívta fel a figyelmet egy 2013-as interjúban, hogy sok nőnek egyszerre kell helytállnia a fizetett és a fizetetlen munka területén és ez kettős teher alá helyezi őket. 

Az otthoni, második műszak önmagában nem igényel veleszületett szuperképességeket, evolúciós okokból mégis a gyengébbik nem szerepköreibe sorolják. 

Miközben a családunk jóllétéről gondoskodunk, az életünk egy igen illékony valutájával fizetünk, az időnkkel. Ha tehetjük, szervezzük ki a háztartáson belüli munkák egy részét, vagy kérjük meg a családtagjainkat, hogy segítsenek be gyakrabban az otthoni teendőkbe. A vasalás kapcsán pedig tartsuk szem előtt dr. Vekerdy Tamás, kiváló gyermekpszichológus szavait, 

„Könyörögve kérem az anyákat, ne vasaljanak, mert a vasalás egy pokol. Nem lehet úgy háztartást vezetni, mint régen, amikor nagycsaládok éltek együtt, s amikor háztartási alkalmazottak voltak.”

Gyűrött pamut pólók ide, ülőgarnitúra alatt bolyhosodó porcicák oda; égető szükségünk van egy pihentebb, vidámabb nőkből álló világra. 

————–

Ha érdekel, itt kiszámolhatod, mennyit érnek láthatatlan teendőid a munkaerőpiacon.

Kelle Noémi

forrás:

https://csalad.hu/csaladban-elni/ami-csak-akkor-tunik-fel-ha-elmarad-ma-van-a-lathatatlan-munka-vilagnapja

https://hu.wikipedia.org/wiki/Reprodukt%C3%ADv_munka

https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/lathatatlan_munka_1.pdf

https://real.mtak.hu/157722/1/EPA02121_fordulat_2018_24_005-029.pdf

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

A másik ajándékává válni

2024. May 01.|0 Comments

Bizony, mi mindannyian Isten megismételhetetlen, gondosan megalkotott ajándékai vagyunk, ami óriási áldás, de egyben felelősség is. De jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet ajándékká válni a mindennapokban?

Spotify vs. koncert – a tökéletes hangzás nyomában

2024. April 30.|0 Comments

Legyen szó komoly- vagy könnyűzenéről, a különféle streamingoldalaknak köszönhetően ma már ingyen vagy egy csekély összegért minden csak egy gombnyomás kérdése. Akkor miért van az, hogy egy-egy koncertre hamarabb fogynak el a jegyek, mint a kenyér a Sparban? Miért jó pénzt és energiát áldozni valamire, aminek a minősége kérdéses?

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu