Filmajánló

Azt hiszem a Barbie az első film életem során, melyről egyszerűen nem találok rossz kritikát.

Azt tekintve, hogy nincs senki, aki lehúzná a színészek alakítását (Oscart Ryan Goslingnak továbbra is!), a díszletet, a zenét, a párbeszédeket, a dinamikát… A Barbie film egy mestermű lett. *Spoiler veszély a cikkben*

Szeretnék írni pár vegyes sort az én megélésemről is.

Társadalom szatíra

A film tökéletesen bemutatta, milyen az, amikor egy-egy társadalmi csoport uralkodni szeretne a többieken. Így megjelent a patriarchátus, a kapitalizmus, de még a női elnyomó uralom negatív oldala is. Méghozzá mindet a saját maga karikatúrájában fogták meg – a lovakkal, a fehér középkorú férfiakból álló boarddal, és a mindig mosolygó, mindig rózsaszín “minden est csajos esttel”. 

Ehhez pedig hozzátenném még, hogy

számos olyan párbeszéd volt a filmben, amik valójában a három csoport bármilyen felállásában elhangozhattak volna. Amit Ken mondott, mondhatta volna sokszor Barbie is, és vice versa. 

Hiányzó APA szerep

A valóvilág álomcsaládja talán sokkal jobban beillett volna Barbielandbe, mint a Barbiek maguk. Miért is? Mert ők a valóvilágban mutatták meg milyen az, mikor a férfi álmodozik, s a saját külön kis világában él, teljesen mellőzöttként a saját családja nőtagjai által. Mi sem jellemzi ezt a “mintakapcsolatot” jobban, mint a film legutolsó jelenete, ahol már egy kifejezetten bugyuta gyerek szerepében tündököl a valóvilág “apukája” az autóban…

Ha a mai társadalomban az apaszerep hiányáról beszélünk, akkor a film tökéletesen rávilágít a nem létezô erôs, megtartó, példamutató karakter hiányára és annak szükségességére.

Befejezés

Bevallom, szerintem a befejezésnél egy hatalmas nagy lehetőséget hagytak ki a film készítői. Nem mást, mint a megoldást.

Egyrészt a film végig arról szólt, hogy a Barbiek megfeledkeznek a Kenekről, de Allenről még a film végén mi is megfeledkezünk. Az igazi kisebbség felett mindenki szemet huny. (Ha esetleg nem emlékszel Allen karakterére, az sem véletlen – egy jelenetet leszámítva mindig gondosan a háttérben volt tartva. Mint mondtam, mesteri.)

Másik kihagyott ziccer az alkotmány újraírásánál van. Bár Elnök Barbie jelzi a Keneknek, hogy majd szép lassan bekerülhetnek a bírói pozíciókba úgy, mint a valódi, patriarchátus által uralt világban a nők is egyre jobban érvényesülnek a döntéshozatalokban, de mennyivel szebb befejezése lett volna ennek az egész vitának,

ha már az alkotmányba rögzítik a Barbiek és Kenek egyenjogúságát. Ha a valódi világban a férfiak nem is, a Barbiek igazán megtehették volna ezt a gesztust, ezt az első lépést.

Nektek hogy tetszett a film? 

A másik szemszöget a témáról itt olvashatjátok.

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

A másik ajándékává válni

2024. May 01.|0 Comments

Bizony, mi mindannyian Isten megismételhetetlen, gondosan megalkotott ajándékai vagyunk, ami óriási áldás, de egyben felelősség is. De jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet ajándékká válni a mindennapokban?

Spotify vs. koncert – a tökéletes hangzás nyomában

2024. April 30.|0 Comments

Legyen szó komoly- vagy könnyűzenéről, a különféle streamingoldalaknak köszönhetően ma már ingyen vagy egy csekély összegért minden csak egy gombnyomás kérdése. Akkor miért van az, hogy egy-egy koncertre hamarabb fogynak el a jegyek, mint a kenyér a Sparban? Miért jó pénzt és energiát áldozni valamire, aminek a minősége kérdéses?

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu