Mi az internalizált nőgyűlölet? A Google definíciója szerint: “Internalizált nőgyűlölet alatt azt értjük, amikor a nők önkéntelenül megtanulják, átveszik a társadalmi és kulturális szexista üzeneteket. Vagyis női mivoltunk ellenére is vannak nőgyűlölő gondolataink.”  

Az internalizált nőgyűlöletet Kate Millett találta ki, Sexual Politics című munkájában. Amikor megláttam a kifejezést, elkezdtem gondolkodni, hogy ez tényleg létezik? Meg tudom cáfolni? Mivel tudom alátámasztani a mindennapokban a feminista szakirodalom által leírt jelenséget? Így jutottam el a munka világához, ahol talán tényleg tetten érhető mindez. 

Milyen sztereotípiákkal találkozhatunk a munka világában a nőkkel kapcsolatban?

Például, hogy a nők nem elég agresszívek tárgyalások során – jobb egy férfi tárgyalót küldeni. A nők nem vállalják a nyílt konfrontációt, inkább manipulálnak, ezért nem tesznek jót a munkakörnyezetnek. Hisztisek, főleg… akkor. Nem tud koncentrálni, mert a gyerekein jár az esze. És a legerősebb szerintem mind közül ez a megállapítás: fúrják egymást.

Ilyen és ehhez hasonló sztereotípiák között egyszerűbb egy munkahelyen egy férfi csoport tagjának lenni vagy maradni, mondjuk úgy, hogy az önpozícionálás hat ilyenkor. Ha egy új munkaerő, női munkaerő érkezik, gyakran nem a saját nemmel érzett szolidaritás működik az újjal szemben, hanem a férfi csoporton belüli hely féltése is megjelenik reakcióként, avagy az elfogadott nő szerep nem lehet mindenkié. Ez történhet pusztán szituációs helyféltés, vagy a férfi kollégáknak való megfelelés miatt, de okot adhat arra, hogy nőként jogtalanul nőket bántsunk. 

A magasabb pozíciókban lévő nőknek sokszor bele kell olvadniuk a férfiak kommunikációs szokásaiba, hogy elfogadják őket partnerként. Ennek az eredménye, hogy nem mindig vagy nem ugyanúgy támogatják egymást a női munkavállalók, mint a férfiak. Ez nem jelent feltétlenül nőgyűlöletet, ahhoz véleményem szerint még valamiféle negatív tapasztalatnak is társulnia kell.

Ugyanakkor mégis azt érzem -de lehet, hogy hibásan- hogy kisebb a nők között a szolidaritás a munkahelyeken.

A párunk szilveszteri kanbulijába megyünk, nem a barátnőnkébe. A férfi kollégák elmennek sörözni, tesznek a munkán kívüli munkakapcsolataikért, de mi sokszor haza sietünk és egyedül hagyjuk a nőtársunkat, ha meghívják egyáltalán. Így nem alakul ki a női érdekközössség a férfi mellett. (És egyszerűbb az amúgy is kisebbségben lévővel nem azonosulni, adott esetben bántani). Nem baj, hogy mások a prioritásaink, egyáltalán nem ezt akarom kihangsúlyozni, sokkal inkább azt, hogy a női csoportosulás ritkább, hipotézisem szerint egymás támogatása ezért is kevésbé jellemző, amit én a férfiaknak való megfelelésre vezetek vissza elképzelhető, hogy hibásan. 

Nyilván belőlünk fakad az, hogy alázatosabbak vagyunk, hamarabb teszünk talán a másik nem boldogságáért, szeretetből és ez egyáltalán nem baj, sőt!

Másrészről viszont egymással szemben is gyakoroljuk ugyanezt, támogassuk egymást, alkossunk női köröket, ne rivalizáljunk, hanem segítsük egymást.

Nem, nem úgy ahogy a férfiak, hanem úgy ahogy mi, nőként tudunk. Vagyis tegyünk róla, hogy ne létezzen az internalizált nőgyűlölet.

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

A másik ajándékává válni

2024. May 01.|0 Comments

Bizony, mi mindannyian Isten megismételhetetlen, gondosan megalkotott ajándékai vagyunk, ami óriási áldás, de egyben felelősség is. De jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet ajándékká válni a mindennapokban?

Spotify vs. koncert – a tökéletes hangzás nyomában

2024. April 30.|0 Comments

Legyen szó komoly- vagy könnyűzenéről, a különféle streamingoldalaknak köszönhetően ma már ingyen vagy egy csekély összegért minden csak egy gombnyomás kérdése. Akkor miért van az, hogy egy-egy koncertre hamarabb fogynak el a jegyek, mint a kenyér a Sparban? Miért jó pénzt és energiát áldozni valamire, aminek a minősége kérdéses?

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu