Az előző cikkemben felvázoltam a nagy képet, hogy hogyan is nézett ki az én esetemben fiatal nőként és teljesen kezdőként nekivágni a jogosítvány göröngyös útjának.

Sokszor az a kép él a fejekben az autós órákról, hogy majd „beülök az autóba aztán majd elkocsikázunk”, nem lehet bonyolult, hiszen csak „a kormányt kell tekergetni”.  Na jó, „meg egy kis gáz és fék is befigyel”.

Ennél, nyilvánvalóan, összetettebb egy kezdő vezető élete… kicsit olyan, mintha beszélni, járni és olvasni tanulnánk meg egyszerre. Most szeretnék egy rövid, de alapvetően praktikus listát összeállítani arról, hogy mikre kell a fókuszt ráirányítani, mielőtt megérkezünk egy órára, hogy az hatékonyabb legyen.

1.Aludd ki magad

Elsőre nem tűnik nagy ördöngösségnek, de mégis jobb, ha rendesen kipihenve érkezel meg. Többször megesett velem, hogy nem figyeltem rá az előző napokban, mennyit alszom, és ebből aztán az kerekedett ki, hogy sorban a legbagatellebb hibákat követtem el… 

Senkinek sem jó, ha dekoncentrált vagy: az autó is megsínyli a plusz ügyetlenkedések nyomát, az oktató lelki nyugalma is és hát… a te idegrendszered is.

2.Ismételj – de ne csak a pályán, hanem fejben is

Mielőtt megérkezel, készülj fel gondolatban mindenből, ami legutóbb gyengén ment. Vedd át fejben, hogy hogy is volt? Mi, milyen sorrendben következik? Néha életbevágóan fontos lehet a dolgok pontos sorrendje. SIKK-es elindulás? Igen, alap.

3.Írd le a megtanultakat

Sosem gondoltam volna, hogy ezt egyszer elmondom: nyugodtan le lehet írni mindent, ami az órán elhangzik, és ami az újdonság hatásával van rád. Vagy amit többször elrontasz. Ilyenkor a 2-es ponthoz visszatérhetsz, és a leírt dolgokat fejben ismételve könnyebben rendszerezheted az információkat.

4.Tudd a KRESZ-t

Nos, ez elméletileg nem egy protipp kellene, hogy legyen, hanem valami nagyon alapvető dolog. De sokszor amire a tanulók vezetni kezdhetnek a kresz vizsga után, addigra alaposan megkopik ez a hasznos tudásu(n)k. Mert a kresz bizony hasznos! Úgyhogy ismétlésre fel, a forgalom nem vár!

5.Bízz magadban – és az oktatódban

Ez a legnehezebb dolog mind közül. Mert az ember izgul. Az egész órát – jó esetben – koncentrálva, szinte feszült figyelemmel csinálja végig. Ahogy az én oktatóm fogalmazott: „Ha óra végén még mindig tudod, hogy fiú vagy, vagy lány, akkor valamit rosszul csináltál” Valahogy ennyire kellene figyelni. Ugyanakkor amit csinálni fogsz, így sem lesz tökéletes – ohh, messze nem! Túl sok a hibalehetőség. Ez mégsem jelenti azt, hogy arra vagy ítélve, hogy sose legyen jogosítványod. Mert minden kezdő így csinálja. Bízz magadban – meg fogod tudni csinálni. Olyan nincs, hogy egyáltalán ne fejlődnél – de az út hossza változó lehet. Ahogy az előző cikkemben is írtam, senkivel sem versenyzel – fontos, hogy ez nem egy rali – inkább legyen több idővel egy használható jogosítványod, mint gyorsan egy alapvetően használhatatlan.
Még maradt egy tippem: bízz az oktatódban! Meg fogja neked tanítani. (Persze, ha borzalmasan jöttök ki, az egy másik lapra tartozik, és külön cikket érdemelne…) De ha a megfelelő ember van melletted, akkor meg fogja tanítani neked a vezetés csínját-bínját. Csak hallgass rá, és ne a félelmeidre. A többit pedig meghozza a gyakorlat és türelem. Fel a fejeket, előre a kezeket, és húzzuk ki a kéziféket!

Hajrá Nektek!

Hornisch Aliz

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!

Mit tanít nekünk a Dűne?

2024. April 22.|0 Comments

A Dűne világa egészen varázslatos és tanulságokkal teli, és nem csak Timothée Chalamet miatt érdemes elmerülni abban. A Föld napja alkalmából ajánló következik.

A ruha mesél rólunk: mit gondolunk a világról, társadalomról, de legfőképpen magunkról – kisinterjú Szalai Katalinnal

2024. April 17.|0 Comments

Önbizalom? Önazonosság? Kialakult stílus? Hogyan függ össze a stílus az önismerettel? Úgy érzed, hogy a stílusod megtalálásához szükséged lenne egy segítő kézre és értő szemre? Gyere, vár az áprilisi Női Kör illusztris vendége: Szalai Katalin stíluskomponista és stílustanácsadó.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu