Több mint 20 éve dolgozom orvosként és  rá kellett jönnöm, hogy a tudásom, tapasztalatom, szakértelmem mit sem ér, ha nem tudok kapcsolatba kerülni a betegeimmel, ha ebben a kapcsolatban nem tudok a személyiségemet felhasználva „találkozni” velük… De nem azon kell siránkoznom nekem sem, hogy ebben a helyzetben mennyire kihasználatlan a személyiségem a mindennapi gyógyításban, hanem új kommunikációs csatornákat kell keresnem, megismerve és használva azokat az eszközöket is, amelyeket eddig nem is ismertem.

Az életben nem a dolgok, a kapcsolatok számítanak igazán.

Jó, jó… de lassan egy éve fennálló, elzárt, magányos, karantén világában mégis hogyan  lehet ezt megélni?  Hiszen már alig vannak kapcsolataink, újakat kiépíteni nincs esélyünk, a meglevőket fenntartani pedig óriási kihívás. 

Mégis talán pont a hiányok és a megélt nehézségek világíthatják meg igazán számunkra mit is jelentenek a kapcsolataink. Több mint 20 éve dolgozom orvosként és  rá kellett jönnöm, hogy a tudásom, tapasztalatom, szakértelmem mit sem ér, ha nem tudok kapcsolatba kerülni a betegeimmel, ha ebben a kapcsolatban nem tudok a személyiségemet felhasználva „találkozni” velük. Emiatt is élem meg nagyon nehezen az online gyógyítást, mert a telefon nem alkalmas erre,  hiszen kimarad az érintés, a tekintet, a mosoly, a könnycsepp…, amelyek a spontán, a tudáson túlmutatóan éreztetik  betegeimmel, hogy együtt vagyok és érzek velük, számítanak nekem.

Számos kutatás bizonyítja, hogy az elszigeteltség és a szoros érzelmi kapcsolatok hiánya fokozza bizonyos betegségek kockázatát. Az elszigeteltség legalább olyan erős rizikótényező a szív és érrendszeri betegségek szempontjából, mint a dohányzás, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a testedzés hiánya.

A társas támogatás az egyik legjelentősebb védőfaktor a szorongásos megbetegedések  kialakulása tekintetében.

Érdekes módon ez a rizikófaktor (elszigeteltség) a férfiakat még súlyosabban érinti, mint a nőket, ami talán a kapcsolatok bensőségességével magyarázható. Tehát nem a kapcsolatok száma, hanem a szorosságuk a döntő tényező az egészségvédelem szempontjából.

Ezen tények ismeretében megállapítható, hogy a másoktól való elszakadás érzése, az elszigeteltség és a magány a legveszélyesebbek testi-lelki egészségünkre nézve.

Mit tehetünk? Úgy gondolom, hogy a kreativitásunk egy olyan tulajdonságunk, amelyet nagyon gyakran takarékon használunk. Nem azon kell siránkoznom nekem sem, hogy ebben a helyzetben mennyire kihasználatlan a személyiségem a mindennapi gyógyításban, hanem új kommunikációs csatornákat kell keresnem, megismerve és használva azokat az eszközöket is, amelyeket eddig nem is ismertem. Meg kell tanítani egymást ezek használatára! Az idős emberek  nagy része is képes új dolgokat elsajátítani, ha türelmesen szánunk rájuk elég időt. Nemcsak a modern technológia segíthet, vegyük elő a régi módszereket: írjunk leveleket egymásnak, küldjünk színes képeslapokat vagy küldjünk csomagot elszigetelt, magányos szeretteinknek vagy barátainknak.

 Régóta vagyok természetjáró, de a pandémia előrehaladtával egyre több embert látok az erdőben sétálva elmélyülten beszélgetni, szinte szomjazzák egymás szavait! Ez is egyfajta kreativitás! 

Kedves olvasó! Használd a sajátodat és törd a fejed, hogyan tudsz kapcsolatokat felújítani, újra értelmezni azért, hogy mind a saját, mind a rád bízott emberek testi-lelki egészségét megóvd és javítsd! 

Aranyvessző

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!

Mit tanít nekünk a Dűne?

2024. April 22.|0 Comments

A Dűne világa egészen varázslatos és tanulságokkal teli, és nem csak Timothée Chalamet miatt érdemes elmerülni abban. A Föld napja alkalmából ajánló következik.

A ruha mesél rólunk: mit gondolunk a világról, társadalomról, de legfőképpen magunkról – kisinterjú Szalai Katalinnal

2024. April 17.|0 Comments

Önbizalom? Önazonosság? Kialakult stílus? Hogyan függ össze a stílus az önismerettel? Úgy érzed, hogy a stílusod megtalálásához szükséged lenne egy segítő kézre és értő szemre? Gyere, vár az áprilisi Női Kör illusztris vendége: Szalai Katalin stíluskomponista és stílustanácsadó.


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu