Ha azt mondjuk, self-care, mi jut eszetekbe? Lehet, hogy néhány embernek rögtön megjelennek a lelki szemei előtt az uborkás pakolást viselő női arcok, de pár évvel ezelőtt, ha ezt beírtuk a google-ba, nagy valószínűséggel csak pénzügyi lehetőségeket dobott fel az internet… Ezt is megtudtuk mindjárt a legelején az eseménynek, amikor Julcsit arról kérdeztük, hogyan is indult a „karrierje”.

A self-care vagyis, ahogy magyarra lefordítottam, az „öngondoskodás”, maga a fogalom, még csak nem is létezett – kezdi a története elejét.

Julcsiról azt lehet tudni, hogy öngondoskodás témakörében készít videókat a youtube csatornáján, és már instagramon is hozzávetőlegesen harminc ezer követőre tett szert megosztott tartalmainak köszönhetően. Hogy mikről is beszél ezekben?

Próbálja a figyelmet a nők testi és lelki egészségére irányítani, ezen belül közismert az a tény, hogy Julcsinak fiatal korában kiderült, hogy endometriózisa van, tehát az ezzel kapcsolatos információk különösen erős figyelmet kapnak.

Mi is az az endometriózis?

A termékeny életkorban lévő nők körülbelül 10%-át érintő, krónikus, jóindulatú betegség. A méhet bélelő szövettípus (az endometrium) a méhen kívül, pédául a petefészkekben vagy a kismedencét bélelő szövetekben ágyazódik be. Minden egyes menstruációkor a méhszövet megvastagszik majd vérzés kíséretében leválik. Ugyanígy teszi ez a méhen kívül elhelyezkedő, de hasonlóan viselkedő szövet is. Azaz, vérzés kísértében távozna, de nem tud, így a belső szervek között marad, azokat irritálja és összenövéseket, hegeket okoz. Tulajdonképpen belső vérzése lesz ilyenkor az endometriózisban szenvedő lányoknak és nőknek. A betegség járhat kisebb, mérsékelt és kifejezetten nagy fájdalommal is. Arra különösen felhívta Julcsi a figyelmet, hogy a fájdalmas menstruáció nem normális, és érdemes kivizsgáltatni. Illetve, hogy a fájdalom mértéke nem feltétlen egyezik a betegség súlyosságával.

Fotó: Piedl-Bajári Luca

Az ő kálváriája úgy kezdődött, hogy világéletében mindig normálisnak tekintette azt, hogy a ciklusa sok fájdalmat okoz neki – hiszen más nőknél is ezt látta.

Ám volt egy pont, ahol a fájdalom olyan mértéket öltött, hogy orvosi segítséghez kellett folyamodnia. Ekkor talált rá több vakvágány, csalódás és visszautasítás után az Endometriózis Magyarország honlapjára, ahol ismerték ezt a betegséget és kivizsgálták a fájdalom okát.
Julcsi sajnos megkapta a diagnózist, hogy negyedik fokú endometriózisban szenved, ami elég súlyos és műteni kellett. Szerencsére azóta jól van és büszke a „harci sebeire” mert bizony ezek egy kemény küzdelem nyomai.

De a sok szenvedés és tapasztalat arra sarkallta, hogy ne tartsa a történetét titokban: ha valami fáj, annak oka van! Menj specialistához – üzeni.

Az endomtriózis általában összefüggésbe hozható a stresszel, kevés alvással és az életmóddal is. Emellett az ösztrogénban dús ételek fogyasztása is rásegíthet a kialakuláshoz – azonban fontos aláhúzni, hogy ez pont egy olyan betegség, ami nem megelőzhető.

Még egy érdekesség, hogy az endometriózis minden tizedik nőt érint. Mégis sokkal kevesebben tudnak róla, mint például az asztmáról. Pedig, az asztma előfordulása jelentősen ritkább mint az endometriózisé… Miért lehet ez?

Fotó: Piedl-Bajári Luca

Az is elhangzott az Esten, hogy a női test és betegségei sokáig nem álltak célkeresztben, valamilyen szintű mítosz és intimitás lengte őket körül évszázadokig, viszont ma már meg vannak az eszközeink arra, hogy a fájdalom nem kell, hogy a női lét „velejárója” legyen.

Az este nagyon jó hangulatban telt, olyan érzésem volt amikor ott ültem, mintha egy fiatal nőkből álló tágabb családdal összegyűltünk volna és mindenről egyszerűen, nyitottan, tabuk nélkül beszélgethetnénk. Hiába volt Julcsi az „előadó vendég” mi pedig a hallgatóság, tulajdonképpen egy párbeszéd zajlott közöttünk. Ahogyan oldódott a hangulat, egyre személyesebb kérdések merültek fel: együtt könnyeztük meg, hogy még a mai napig vannak olyan nők, akiknek a havi ciklushoz szükséges higiénés feltételek se adottak. Hogy vannak, akiket a fájdalmas menstruáció miatt kinevetnek, félrekezelnek. Hogy még mindig olyan sokan vagyunk mi nők, akik nem értjük, mi történik velünk. De meg szeretnénk érteni!

Az este egyik tanulsága volt, hogy mindenről kell beszélni, és a dolgokba nem szabad csak úgy „belenyugodni”. 

A lényeg, hogy figyeljünk magunkra, adjuk meg az időt és szeretetet a testünknek és lelkünknek. Ezen felül figyeljünk egymásra is, hogy ne csak meghalljuk de hallgassuk is meg a másikat, vegyük észre mi történik benne – mert életek változhatnak meg vele.

Hornisch Aliz

Endometriózis Magyarország Alapítvány honlapja: https://endometriozismagyarorszag.hu

HeyJulie Youtube csatornája pedig ide kattintva érhető el!

Borítókép: @lucagrphy

Szólj hozzá!

 

További cikkeink

A másik ajándékává válni

2024. May 01.|0 Comments

Bizony, mi mindannyian Isten megismételhetetlen, gondosan megalkotott ajándékai vagyunk, ami óriási áldás, de egyben felelősség is. De jogosan merül fel a kérdés: hogyan lehet ajándékká válni a mindennapokban?

Spotify vs. koncert – a tökéletes hangzás nyomában

2024. April 30.|0 Comments

Legyen szó komoly- vagy könnyűzenéről, a különféle streamingoldalaknak köszönhetően ma már ingyen vagy egy csekély összegért minden csak egy gombnyomás kérdése. Akkor miért van az, hogy egy-egy koncertre hamarabb fogynak el a jegyek, mint a kenyér a Sparban? Miért jó pénzt és energiát áldozni valamire, aminek a minősége kérdéses?

Amióta a nők is csatlakoztak a „vadász-különítményekhez”, felkészülten kell nekünk is helytállnunk a (szak)politikai érdekérvényesítésben – Nagyinterjú Dr. Botos Barbarával

2024. April 29.|0 Comments

Botos Barbara határozott, inspiráló és elhivatott. Nemcsak szakmailag, hanem a nők esélyegyenlőségéért is dolgozik különböző szakmai civil szervezeteken keresztül. Demjén Dorottya beszélgetett vele.

Láthatatlan társ – a vakvezető kutyák élete és munkája

2024. April 27.|0 Comments

Hűséges segítők, társak, barátok – a vakvezető kutyákat különleges kötelék fűzi gazdájukhoz. De egyáltalán hogyan válik egy négylábú vakvezetővé? Milyen feltételeknek kell megfelelnie, és miben más az élete egy átlagos házikedvencéhez képest? Schiff Mónikával, a budapesti Vakvezetőkutya-kiképző Központ vezetőjével beszélgettünk.

Miről mesél az anyatest?

2024. April 26.|0 Comments

A testem én vagyok. Én vagyok a testem. Mégis, amikor kilépek az ajtón, feldíszítem, elrejtem, kijavítom. Csak fel ne tűnjön! Itt egy szeplő, alapozd le! Ott egy sebhely, takard el! Ferde az orrod, fess újat! Pedig mi mindent mesélhetne neked az a tökéletlen, rejtett test, hogy mit élt át aznap miattad és érted!


A Margaretet azért alapítottuk meg 2021-ben, hogy egy értékőrző közösséget hozzunk létre. Az azóta eltelt közel 3 évben 6 Offline eseményen, 10 Női körön, 3 Jótékonysági kampány során és 7 Könyvklubon találkoztunk összesen közel 1000 emberrel. Ezek az események mind ingyenesek voltak, a kezdetektől fogva önerőből működünk, ám továbbiakhoz segítséget kérünk.

A támogatás menete:

1. Scanneld be telefonoddal a QR kódot vagy kattints a linkre!
2. Válaszd ki, hogy hány szál virággal szeretnél minket támogatni. Egy szál virág ~ 1800 HUF (3 EUR).
3. Kattints a fizetés gombra! A tranzakció díja szokásos banki fizetés, ~ 150 Ft, semmi többletköltséget nem rejt.

http://buymeacoffee.com/margaretbloghu